Eto pa smo se lani, u 2016. godini barem u jednom složili! Zagrepčani i Beograđani, u oba su glavna grada najčešće muškoj djeci davali jedno ime - Luka.
Ništa čudno, s obzirom na značenje imena - izvedeno od grčke riječi 'luks' što znači 'svjetlost, svjetleći'.
Među Top 10 oba grada nalaze se Petar i Filip, odnosno Sara i Petra.
Stanovnici glavnog grada Hrvatske izvor inspiracije tako su pronalazili u kršćanstvu pa se na vrhu liste nalaze i David, Jakov, Petar, Ivan, Matej, Marko, Filip, Fran i Mihael.
Na drugoj strani, moglo bi se reći da je stanovnike srpske prijestolnice više od kršćanstva inspirirala povijest jer su najčešće birali ova muška imena - Lazar, Stefan, Vuk, Aleksa, Nikola, Uroš i Andrej - poznata po tome što su ih imali srpski vladari i vojskovođe, prenose srpski mediji.
Što se tiče curica, razlike su manje, osim tipično srpskog imena Milica i poznatog hrvatskog - Lucija.
U Beogradu je na prvom mjestu - Sofija dok je u Zagrebu krunu odnijela Mia, koja se pak u Beogradu našla na 34. mjestu.
Sara, koja u prijevodu znači princeza ili kneginja i Petra, izvedeno od riječi stijena ili kamen, među prvih su deset u oba grada, a sličnosti imena između malenih Beograđanki i Zagrepčanki vrijedne su daljnjeg istraživanja.
Beograđani vole imena ruskog prizvuka, tipa Dunja i Maša, a brojne Dore u Zagrebu svoj beogradski pandan nalaze u potpunijim imenima kao što su Isidora i Teodora.
Druga imena koja se u oba grada često ponavljaju među dječacima su: Pavle, Igor, Aleksandar, Maksim, Andrija, Oliver, Danijel, a među djevojčicama (H)elena, Marija, Ena, Tea, Klara, Laura, Lara, Klara, Ivona, Maja, Ivana, Tamara, Jelena...
(slobodnadalmacija.hr)
0 Коментари