Vlade šest zemalja regiona – BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova, Makedonije i Albanije, zajedno sa predstavnicima civlilnog sektora potpisale su jučer u Parizu sporazum o osnivanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih RYCO.Kancelarija će početi sa radom u januaru 2017. godine u Tirani, a promovisaće pomirenje, suočavanje sa prošlošću, participacija i aktivizam mladih, interkulturalna razmjena i učenje u zemljama zapadnog Balkana.
Kako je u izjavi za Buku rekla Marija Bulat, generalna sekretarka Krovne organizacije mladih Srbije i članica Radne grupe za formiranje Regionalne kancelarije za saradnju mladih, četiri mjeseca je trajao rad na statutu organizacije, definisani su misija, ciljevi, aktivnosti, finansijski okvir, a kruna tog rada je sporazum koji je jučer potpisan u Parizu.
Na pitanje šta će njen rad značiti za mlade, Bulat je rekla da od ovog projekta očekuje mnogo jer je socijalna distanca između mladih još uvijek dosta visoka, pogotovo između određenih nacionalnosti i etničkih grupa.
„Ja lično imam velika očekivanja, ali i objektivno gledano kancelarija će donijeti mnogo više mobilnosti mladih u regionu. Oni će imati priliku da puno više putuju unutar regije i da upoznaju svoje vršnjake. Kroz lične susrete, tokom kojih će se mladi upoznati i provesti neko vrijeme zajedno, možemo dosta toga da uradimo da radimo na smanjenju predrasuda koje su u regionu i dalje velike“, naglasila je Bulat.
Rasim Ibrahimagić, projekt kordinator, Inicijative mladih za ljudska prava u BiH za naš portal je rekao da će Kancelarija biti otvorena i za druge države, prije svega Hrvatsku i Sloveniju, sa kojima djelimo određene vrijednosti, istoriju i kulturu.
„ Ponosni smo na ulogu koju je Inicijativa odigrala u ovom procesu, ponosni smo na brojne ljude koji su ovu ideju započeli pre gotovo 10 godina u okviru YIHR visiting programa, ponosni smo na učesnike naših programa razmene koji su bili najbolji glasnogovornici potrebe za većom regionalnom saradnjom mladih i pozitivnim efektima iste. Cilj nam je da se kroz rada kancelarije mladi ljudi iz regije upoznaju o cjelokupnom procesu i prednostima regionalne razmjene, kao što su suočavanje sa prošlošću i izgradnja pomirenja i povjerenja među mladim ljudima na području zapadnog Balkana“, rekao je Ibrahimagić.
Inicijativu za osnivanje Kancelarije za mlade na Balkanu pokrenule su Srbija i Albanija, a po uzoru na sličnu kancelariju u okviru koje Francuska i Njemačka sarađuju od 1963. godine.
Veće razumijevanje među mladima dvije zemlje, ostvareno kroz ove projekte, rezultiralo je i cjelokupnim poboljšanjem odnosa Francuske i Njemačke.
(
6yka.com)
0 Коментари